Fotoğraf Galerisi
Alıntı Yazılar
Ceyda KARAN
Ağlaya ağlaya rezilliğe devam...

Hüsnü Mahalli
Kader seçimi

Fehim TAŞTEKİN
Asıl ‘direniş’ yerin altında

Ahmet Hakan
Ahmet Hakan'dan Erdoğan'a zor sorular!

Alptekin Dursunoğlu
Irak’ın bölünmesi: ABD projesine Türk müteahhitliği

Soner Yalçın
Erdoğan’ın hastalığı

Banu Avar
Survivor

Kenan Çamurcu
Cenevre 2 Değerlendirmesi

    Allah'ın Son Elçisi

Yazarı : Zeynep Sağlam | Yorum Sayısı : 0

Hz. Peygamber (s.a.a) gönderilmeden önce Arap yarımadasında, toplum da zulüm ve kötülük kök salmaya başlamıştı. İnsanlığın yaşadığı bu zor ortamda ebedi mutluluk ve onurlu bir hayat müjdeleyen, ilahi ve büyük bir nur parıldayarak insanları ve ülkeleri aydınlattı. Bu nurun parıldayışı Allah’ın son elçisi, Hz. Muhammed’in (s.a.a) doğumu ile gerçekleşti. Doğumu o kadar güzel bir nişane olmuştu ki; Hz. Muhammed (s.a.a) gün geçtikçe büyüyordu. Küçük olduğu halde herkes tarafından tanınıyor ve seviliyordu. Hz. Muhammed (s.a.a) akıllı, bilgili ve dürüst bir insandı. Emanetleri iyi koruduğu için ona Muhammed-ul Emin, yani güvenilir Muhammed lakabını almıştı. Günler ard arda geçiyor ve Hz. Muhammed (s.a.a) yüce Allah’ın yardımıyla yaşamın zorluklarını bir bir atlatıyordu. Artık Hz. Muhammed (s.a.a); ağırbaşlı, saygılı bir genç olmuştu. Tüm işkencelere göğüs germişti. Hz. Muhammed (s.a.a) kırk yaşındayken Allah tarafından vahiy meleği aracılığı ile Peygamberliğe seçildi. Allah-u Teâlâ, Hz. Muhammed (s.a.a) ‘e, insanlara hakkı anlatmasını emretti. Hz. Resulullah (s.a.a) davetine başladı. Amcasının oğlu Ali (s.a) ve eşi Hz. Hatice ona ilk iman edenlerdi. Mekke’nin Müşrik ve putperestleri, halkın İslam’ı kabul etmeleriyle güçlerini kaybedeceklerini anladılar. Bu neden ile yeni Müslüman olmuş insanlara eziyet ve işkence yapmaya başladılar. Ama gün geçtikçe halkın, Hz Muhammed’e (s.a.a) sevgisi artıyordu. Bir gün Allah Resulü’nün (s.a.a) düşmanları, Hz. Muhammed’i (s.a.a) gece yatarken öldürmeye karar verdiler. Ama Hz. Muhammed (s.a.a) vahiy meleğinin vasıtası ile Müşriklerin planlarından haberdar olmuştu. Hz. Muhammed (s.a.a) yaklaşık 14 yıl boyunca Mekke ve Medine’de halkı İslam’a davet etti. Artık son günleri yaklaşmıştı, Rabbine kavuşacaktı. Son konuşmasını yaptı. Hz. Peygamber (s.a.a) son haccından Medine’ye dönüşünde, binlerce Müslüman Peygamber’in (s.a.a) yapacağı konuşmayı dinlemek için; Arabistan çölünün yakıcı güneşi altında can kulağıyla Hz. Muhammed’in (s.a.a) konuşmasını dinliyorlardı. Hz. Muhammed (s.a.a) hamd ve senadan sonra, şöyle buyurdu:

‘’Benden sonra aranızda iki değerli emanet bırakıyorum. Biri Allah’ın kitabı ‘’Kur’an-ı Kerim’’, diğeri ise ‘’Ehl-i Beytim’dir. Bunu bilin ki Kur’an ve Ehl-i Beytim cennette Kevser havuzunun başında bana ulaşana kadar, asla birbirinden ayrılmazlar.’’

Bu konuşmalardan sonra Hz. Muhammed, İmam Ali ‘nin (s.a) elini kaldırarak şöyle buyurdu:

‘’Ben kimin mevlası isem Ali’de (s.a) onun mevlasıdır.’’ Resulullah (s.a.a) bu nasihatten sonra dua edip şöyle buyurdu: ‘’ Ey Allah’ım! Kim Ali’yi (s.a) severse sende onu sev, kim Ali’ye (s.a) düşman olursa, sende ona düşman ol. Dostlarına yardımcı ol, düşmanlarını hor ve hakir eyle!’’

 

Hz. Muhammed (s.a.a), son haccın dönüşünde hastalanıp yatağa düştü. Resulullah’ın hastalığı gün geçtikçe ağırlaşıyordu, iyice şiddetlenmişti.

Resulullah (s.a.a) son anlarında: ‘’ Bana kardeşimi çağırın.’’ diye buyurdu. Hz. Ali (s.a) gelince, Hz. Peygamber (s.a.a) kendisine ‘’Yaklaş bana.’’ Dedi. Hz. Ali (s.a) yaklaşınca, Hz. Muhammed (s.a.a) ona yaslandı. Bir müddet ona yaslı kalarak, Hz. Ali’ye (s.a) bir şeyler söyledi. Sonra, son nefesini vermeye başladı ve Hz. Ali’nin (s.a) kollarında vefat etti. Hz. Muhammed (s.a.a) hicretin 11. yılı Safer ayının 28’inde 632 yılında vefat etti. Hz. Peygamber’i (s.a.a) giydiği gömlek üzerinden, Hz. Ali (s.a) yıkadı. Hz Peygamber’in (s.a.a) vefat ettiği odanın içinde mezar kazıldı ve oraya defnedildi. Kabri Medine de’dir.

Ey Allah’ın Resulü! Hz. Muhammed (s.a.a) Doğduğun gün, vefat ettiğin gün ve yeniden diriltileceğin gün Allah’ın selamı sana ve pak Ehl-i Beyt’ine olsun!

Vesselam…YORUM YAZ
  Yorum
  Güvenlik Kodu

  Menü Panelinden Üye Girişi Yaptıktan Sonra Yorum Ekleyebilirsiniz!!!

ETİKETLER
Son
Günün Ayeti

 Ey iman edenler,sizden öncekilere

yazıldığı gibi oruç,size de yazıldı.

Umulur ki sakınırsınız.(Oruç) Sayılı günlerdir.

Ramazan ayı... Kur'an onda

indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu

aya şahid olursa artık onu tutsun.

Bakara:183-185

 

 

Anket
Sizce Hz. Ali Ne Zaman ve Nerede Şehit Olmuştur?
  • Hicretin 40. yılında Ramazan Ayının 19. günü Mescitte namaz kılarken şehit olmuştur.
  • Hicretin 40. yılında Ramazan Ayının 19. günü sokakta yürürken şehit olmuştur.
  • Bilmiyorum!
Köşe Yazıları
Özgür ARAPOĞLU
Aleviler Namaz Kılmalı mı? (2)

Zeynel Yıldırım
GEL MAZLUMLARIN SIĞINAĞI!…

Zeynep Aksel
İlahi Aşkın Adı Fatıma

Teoman ŞAHİN
Alevi Aydını Şeriatçı Hz. Ali İle Yüzleşmeldir

Muhammed Ali Arapoğlu
Şeytanın Saptırma Aracı; İçki

Sadık GÖKGÖZ
Adalet ve Bağış

İlhan Bora Serin
Ey Alevi Genci III

Zeynep Sağlam
Küfelilerin İhaneti

Sefer AKKUŞ
Hz. Muhammed ve Hz. Cafer Sadık'ın Kutlu Doğumu

Kamil ÖZDOKUYUCU
Müslüman Toplumlar Niçin Gelişemez (Gelişemiyor) -1